ARCHIWUM WYDARZEŃ - CZERWIEC - 2007
AKTUALNOŚCI
750 Lecie Lokacji Krakowa     750 lecie lokacji Krakowa

         "Cracovia totius Poloniae urbs celeberrima" czyli "Kraków, całej Polski Miasto najsławniejsze" w roku 2007 obchodził będzie uroczyście 750-lecie nadania prawa magdeburskiego. Nie znaczy to oczywiście, iż Kraków powstał dopiero w wieku XIII Miasto istniało już od dawna. Jeśli wierzyć kronikarzom, gdzieś około roku 700 książę Krak wspólnie i w porozumieniu z szewcem Skubem vel Skubą zabił smoka i założył Kraków.

        W roku 1257 miasto otrzymało nowe prawa. Wytyczono wtedy Rynek i do dziś zachowaną sieć ulic w obrębie Plant. Zdaniem współczesnych historyków, sprawa wyglądała tak:

        5 czerwca 1257 książę krakowski Bolesław Wstydliwy wraz ze swoją matką Grzymisławą oraz żoną Kingą wystawił dokument lokacyjny miasta Krakowa na tzw. prawie niemieckim. W tym czasie prawo to było podstawowym wzorem organizacji miast zarówno już istniejących, jak i miast nowych. Kluczową rolę w procesie lokacyjnym odgrywała umowa zawierana przez właściciela ziemi, na której istniało lub miało powstać miasto z organizatorem zwanym zasadźcą zobowiązanym do zorganizowania miasta. Jego głównym zadaniem było sprowadzenie określonej liczby osadników, którzy następnie mieli zająć się rzemiosłem lub handlem. Ważnym elementem umowy lokacyjnej było wytyczenie głównego placu czyli rynku oraz układu ulic. Zasadźca zostawał następnie w mieście sołtysem lub wójtem i cieszył się licznymi przywilejami, które przynosiły mu znaczne korzyści finansowe. Zorganizowana w ten sposób osada miejska posiadała samorząd w postaci rady miejskiej na czele z burmistrzem oraz ławę miejską jako sąd.

        Kraków w momencie lokacji był już ważnym ośrodkiem jako stolica biskupstwa od 1000 r., a od 1040 r. główna siedziba władcy. Z biegiem czasu odgrywał coraz większą rolę nie tylko polityczną, ale również kościelną i gospodarczą. Z dokumentu lokacyjnego księcia Bolesława Wstydliwego z 1257r. wynika, że zorganizowano wówczas nowy układ urbanistyczny miasta wytyczając Rynek i okalające go ulice. Organizatorami nowego miasta było trzech wójtów ze śląska, którzy sprowadzili do Krakowa osadników głównie z Niemiec. Wójtowie otrzymali bogate uposażenie. Nowi mieszkańcy miasta Krakowa otrzymali 6 lat tzw. wolnizny, czyli zwolnienia przez ten okres czasu od czynszów i podatków, aby ułatwić im zagospodarowanie się na nowym miejscu. Byli wolni również przez 10 lat od opłaty ceł. Zgodnie z zasadami prawa niemieckiego miasto Kraków miało posługiwać się od tej pory prawem magdeburskim (był to tzw. Weichbild magdeburski).

        Prawo magdeburskie okazało się bardzo trwałe. Obowiązywało w Krakowie do roku 1791. Lokację na prawie magdeburskim można porównać z tym, co wydarzyło się w Polsce dnia 1 maja 2004. W roku 1257 Kraków wszedł do wielkiej rodziny miast europejskich. W roku 2004 Polska dołączyła do Wspólnoty Europejskiej. W roku 2007 upłynie 750 lat od lokacji na prawie magdeburskim. Główne uroczystości odbędą się w czerwcu 2007 roku.

Źródło - www.krakow.pl.

 

FILHARMONIA KRAKOWSKA

Filharmonia Krakowska    Czerwiec w Filharmonii Krakowskiej

8 czerwca, g. 19.00/9 czerwca, g. 18.00:
Koncerty symfoniczne w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Tadeusza Wojciechowskiego oraz z udziałem solistki Beaty Bilińskiej (fortepian). W programie kompozycje S. Rachmaninowa, N. Glinki i M. Musorgskiego.
Bilety w cenie 25/18/12 zł.

15 czerwca, g. 19.00/16 czerwca, g. 18.00:
Koncerty na zakończenie sezonu w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Rolanda Badera (Niemcy) oraz z udziałem solistów: Bożeny Harasimowicz-Haas (sopran), Anny Lubańskiej (alt), Adama Zdunikowskiego (tenor) i Piotra Nowackiego (bas). W programie kompozycje A. Brucknera.
Bilety w cenie 25/18/12 zł.

22 czerwca, g. 19.00:
Koncert dyplomantów Akademii Muzycznej w Krakowie Wykonawcy: Orkiestra Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Waldemara Gronia, Piotr Szczepanik (fortepian). W programie kompozycje J. Brahmsa, R. Schumanna i M. Karłowicza.
Bilety w cenie 25/18 zł.

Więcej - www.filharmonia.krakow.pl


WARTO ZOBACZYĆ W CZERWCU

750 Lecie Lokacji KrakowaKALENDARIUM WYDARZEŃ KULMINACYJNYCH Z OKAZJI 750 LECIA LOKACJI KRAKOWA


21 kwietnia, g. 20.00
Kościół Franciszkanów, pl. Wszystkich Świętych 5

01.06.2007 (piątek) godz. 21.10 - 23.00 - Rynek Główny
Koncert inauguracyjny - premiera kantaty "Zakochani w Krakowie" Piotr Rubik - muzyka, Zbigniew Książek - libretto

02.06.2007 (sobota)
godz. 19.00 - 21.30 - Rynek Główny
Wielki Turniej Kabaretowy "Kraków kontra Reszta świata"

03.06.2007 (niedziela)
godz. 21.00 - 22.30 - Rynek Główny
Noc Jazzu - "Tomasz Stańko klasycznie i nowocześnie"

04.06.2007 (poniedziałek)
godz. 21.00 - 22.30 - Rynek Główny
Koncert "Krakowscy artyści dla Krakowa"

05.06.2007 (wtorek)
godz. 21.00 - 22.30 - Rynek Główny
Oratorium "Cracovia Est" Dariusza Reguckiego

06.06.2007 (środa)
godz. 22.00 - 23.00 - Rynek Główny
Wieczór z Sinfoniettą - "Planety" - suita Gustava Holsta na chór żeński i orkiestrę; Zbigniew Herbert, Michał Rusinek, Grzegorz Turnau - teksty; Grzegorz Turnau - muzyka

07.06.2007 (czwartek)
godz. 21.00 - 23.00 - Rynek Główny
Nadzwyczajny koncert oratoryjny Ennio Morricone - " Pieśń o Bogu ukrytym"

08.06.2007 (piątek)
godz. 19.00 - 22.00 - Multikino Kraków ul. Dobrego Pasterza 128
Mistrzostwa Polski DJ-ów IDA 2007

09.06.2007 (sobota)
godz. 20.00 - 21.00 - Rynek Główny
Balet Dworski Cracovia Danza - "Kraków przez wieki", wielkie widowisko - pokaz mody od średniowiecza do współczesności (premiera)

10.06.2007 (niedziela)
godz. 22.00 - 22.15 - Rynek Główny
Koncert na dzwony "Campanae Cracovienses" Marka Stachowskiego

---------------------------------------------------------

Warsztaty Weekendowe Warsztaty weekendowe w Muzeum Narodowym

        Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza do Gmachu Głównego, al. 3 Maja 1 na Warsztaty Weekendowe w soboty i niedziele o godzinie 12.00. Serdecznie zachęcamy do udziału dzieci w wieku od 5 do 12 lat. Zajęcia poprowadzą plastycy: Iwona Dobrzańska Wnęk, Dominika Konsuela Madejska, Konrad Trusiak, Maciej Chorąży i Monika Dylewska.

9 czerwca - "O granicach w sztuce", czyli o sztuce najnowszej, prowadzenie: Iwona Dobrzańska Wnęk

10 czerwca - "Performance - stawanie się dziełem", prowadzenie: Monika Dylewska, Maciej Chorąży

16 czerwca - "Obrazy w oknie", inspiracje witrażem, prowadzenie: Anna Pomykalska

17 czerwca - "Tu i teraz" - czy sztuka może być odbiciem swoich czasów, czyli o sztuce zaangażowanej, prowadzenie: Iwona Dobrzańska Wnęk, Anna Pomykalska

23 czerwca - "Odlotowy dywan" - czyli obrazy do deptania według Leona Tarasewicza, prowadzenie: Konrad Trusiak

24 czerwca - "Kogo można spotkać w tramwaju?", sceny z życia codziennego według Józefa Czapskiego, prowadzenie: Anna Pomykalska, Monika Dylewska

30 czerwca - "Instalacja - sztuka w przestrzeni", prowadzenie: Monika Dylewska

Szczegóły oraz rezerwacja na stronie: www.muzeum.krakow.pllub pod numerem tel.: 012 295 55 95

---------------------------------------------------------

Festiwal Kultury Żydowskiej 17. Festiwal Kultury Żydowskiej

23 czerwca - 1 lipca
        W ciągu dziewiętnastu lat istnienia Festiwal Kultury Żydowskiej zapracował na wielkie uznanie w Polsce i na świecie, stając się jedną z największych i najważniejszych imprez tego typu. Krakowski festiwal łączy prezentacje tradycyjnej i awangardowej kultury żydowskiej, tworzonej w Izraelu i w całej diasporze z możliwością jej osobistego poznania, a nawet współtworzenia podczas bogatego programu warsztatów. Tegoroczna edycja festiwalu to dziewięciodniowy cykl około 200 wydarzeń, które zaprezentuje ponad 130 artystów zaproszonych z Polski, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Argentyny, Francji, Niemiec, Włoch i - oczywiście - z Izraela. Na tegorocznym festiwalu wystąpią m.in.: kanadyjski zespół Beyond the Pale interpretujący utwory W.A. Mozarta; Yaakov Motzen, Chaim Adler i Izrael Rand z towarzyszeniem jerozolimskiego chóru Kolot Min Hashamayim pod dyrekcją Rafaela Bittona; krakowskie zespoły Kroke i Bester Quartet, Veretsky Pass oraz projekt "Carnival Conspiracy" Franka Londona, któremu towarzyszyła będzie polska grupa perkusyjna Ritmodelia. Po raz pierwszy podczas festiwalu wystąpią także artyści łączący muzykę różnych regionów, m.in. muzykę klezmerską i argentyńską. Każdego dnia na skwerze pomiędzy Synagogą Wysoką i Synagogą Izaaka odbywały się będą koncerty na wolnym powietrzu. Do ostatniej chwili tajemnicą pozostanie, kto w tym roku wystąpi w piątkowy wieczór na dachu słynnego "Okrąglaka" na placu Nowym. Kulminacją muzycznego programu będzie, transmitowany na żywo przez Telewizję Publiczną, koncert "Szalom na Szerokiej" 30 czerwca, który co roku gromadzi przed sceną kilkunastotysięczną publiczność.
Szczegółowy program na stronie: www.jewishfestival.pl