Prof. Kaja Danczowska

        Naukę rozpoczęła w ósmym roku życia pobierając lekcje nauki gry na skrzypcach u Eugenii Umińskiej, u której później studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. W 1972 uzyskała dyplom z wyróżnieniem. W tym samym roku ukończyła dwuletni kurs mistrzowski w Konserwatorium w Moskwie u Dawida Ojstracha. W 1976, na zaproszenie Rządu Kanadyjskiego, uczestniczyła w kursie mistrzowskim prowadzonym przez Ruggiero Ricciego.

W 1959 otrzymała I miejsce na OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE SKRZYPCOWYM we Wrocławiu oraz stypendium Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków ufundowane przez Henryka Szerynga, następnie stypendium Pawła Kleckiego, Poznańskiego Towarzystwa Muzycznego oraz Ministra Kultury i Sztuki.

Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów skrzypcowych: w 1967 zdobyła III nagrodę na >>> V MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE SKRZYPCOWYM IM. HENRYKA WIENIAWSKIEGO w Poznaniu, w 1969 - II nagrodę na KONKURSIE SKRZYPCOWYM IM. A. CURCI w Neapolu, w 1970 - II nagrodę na KONKURSIE WYKONAŃ MUZYCZNYCH w Genewie, w 1975 - III nagrodę na MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE RADIOWYM w Monachium, w 1976 - srebrny medal na MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MUZYCZNYM IM. KRÓLOWEJ ELŻBIETY BELGIJSKIEJ w Brukseli.

Kaja Danczowska koncertuje od dziewiątego roku życia. Występowała w wielu krajach Europy, obu Ameryk, Azji i Australii z repertuarem od Antonia Vivaldiego do Krzysztofa Pendereckiego m.in. pod batutą Jana Krenza, Jerzego Maksymiuka, Krzysztofa Pendereckiego, Stanisława Skrowaczewskiego, Antoniego Wita. Od 1978 jako kameralistka współpracuje z Krystianem Zimermanem. Jako "music adviser" w 1999 brała udział w tournée POLISH FESTIVAL ORCHESTRA Krystiana Zimermana prezentującej koncerty Fryderyka Chopina oraz w nagraniu płytowym dla DG. W repertuarze kameralnym występowała również m.in. z Heinzem Holligerem, Gidonem Kremerem, Mishą Maiskym.

Ma bogaty dorobek płytowy. Nagrała m.in. KONCERT SKRZYPCOWY A-DUR Mieczysława Karłowicza z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie pod batutą Antoniego Wita (Le Chant du Monde, 1992), KONCERT PODWÓJNY NA SKRZYPCE I WIOLONCZELĘ "LILA" Konstantego Regameya z Andrzejem Bauerem i >>> SINFONIĄ VARSOVIĄ pod dyrekcją Wojciech Michniewskiego (Swiss Broadcasting Corporation, 1994), I i II KONCERT SKRZYPCOWY Karola Szymanowskiego z >>> ORKIESTRĄ FILHARMONII NARODOWEJ pod dyrekcją Kazimierza Korda (Polygram, 1997). Ta ostatnia płyta w 1998 wyróżniona została nagrodą Diapason d'Or. Ponadto posiada w swoim dorobku ponad 300 archiwalnych nagrań radiowych, przede wszystkim dla Polskiego Radia i rozgłośni RIAS.

Kaja Danczowska od 1972 prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Krakowie. W 1997 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. Była jurorem międzynarodowych konkursów, m.in. im. KONKURSU SZKRZYPCOWEGO HENRYKA WIENIAWSKIEGO w Poznaniu (1986), w Tokio (1986), Monachium (1992, 1998), Nowym Jorku (1999) i im. Carla Augusta Nielsena w Odense. (2000).

Została wyróżniona licznymi nagrodami, m.in. w 1976 otrzymała Nagrodę Państwową II stopnia, w 1977 - Nagrodę Miasta Krakowa, trzykrotnie: w 1979, 1991, 1998 - Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki, w 1982 - Nagrodę Ministra Spraw Zagranicznych, w 1984 - Nagrodę Komitetu do spraw Radia i Telewizji, w 1986 - Złoty Krzyż Zasługi, w 1992 - Nagrodę Wojewody Krakowskiego, w 1998 - Nagrodę Fundacji Kultury Polskiej, w 1999 - Excellent in Teaching Fundacji Robinsonów.