Maxim Vengerov

Maxim Vengerov, określany jest jako jeden z najwybitniejszych współczesnych skrzypków świata. Po raz pierwszy wystąpił publicznie w wieku 5 lat, w wieku lat 10 jako uczeń Galiny Tourchaninowej i profesora Zakhara Bron’a zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego juniorów. W roku 1990, wygrywa Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy Carla Flescha potwierdzając swoją reputację muzyka najwyższego, światowego formatu. Wśród licznych laurów zdobytych przez Maxima Vengerova są między innymi: nagroda młodego artysty roku wg Grammophone, nagroda Ritmo dla Artysty Roku 1994 w Hiszpanii, tytuł Płyty Roku Grammophone oraz nominacje do nagrody Grammy jako solista i album roku, nagroda Edisona za najlepsze nagranie koncertu, Artysta Roku Grammophone w 2002 oraz nagroda Grammy 2004 dla najlepszego solisty za nagranie koncertów Brittena i Waltona. W maju 2000 roku Maxim Vengerov podpisał ekskluzywny kontrakt z EMI Classic.
W 1997 Vengerov został pierwszym w historii muzykiem klasycznym mianowanym honorowym ambasadorem muzyki UNICEF. W tej roli artysta wielokrotnie spotykał się i występował dla dzieci m.in. w Ugandzie, Harlemie, Tajlandii i Kosowie. Praca ta dała mu możliwość zarówno inspiracji i zainteresowania muzyką młodzieży na całym świecie jak i pozyskiwania funduszy na rzecz UNICEF.
Inną pasją Vengerova jest zaangażowanie w działalność pedagogiczną i kursy mistrzowskie, które chętnie prowadzi. Jedno z takich zdarzeń, zarejestrowane przez telewizję Channel Four złożyło się na dokument o Vengerovie zatytułowany „Playing by Heart” pokazywany podczas Festiwalu w Cannes w 1999 roku. Od października 2000 Vengerov jest profesorem skrzypiec w Musikhochschule des Saarlandes.
Maxim Vengerov regularnie koncertuje ze wszystkimi najważniejszymi orkiestrami i dyrygentami, występując zarówno jako solista jak i dyrygent. Zadebiutował na skrzypcach barokowych przy akompaniamencie Trevora Pinnocka, ostatnio jego uwagę przyciąga altówka. Jego liczne koncerty oraz trasy koncertowe, czy to solo czy w duecie, odbywają się na całym świecie. Sezon 2004/05 Vengerov rozpoczął z filharmonikami nowojorskimi oraz z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną.
Koncertował na Dalekim Wschodzie aż do końca 2004 z nowym, wirtuozowskim programem, który został także zarejestrowany i wydany przez EMI. Rok 2005 był rokiem przerwy w koncertach i jednocześnie ciężkiej pracy – Vengerov studiował improwizację z Didierem Lockwoodem oraz przygotowywał nowy koncert na altówkę skomponowany specjalnie dla niego przez Benjamina Yusupova. Światowa premiera z towarzyszeniem NDR Orchestra miała miejsce w Hanowerze w maju 2005 r. W 2006 roku Vengerov powrócił do regularnego koncertowania występując na światowym turnee z koncertami skrzypcowymi Mozarta (z UBS Verbier Festiwal Chamber Orchestra) oraz z pojedynczymi recitalami wypełnionymi twórczością m.in. Mozarta, Beethovena, Prokofieva i Szostakowicza.